Studia są pierwszym etapem, warto dodać samodzielnym etapem w życiu każdego człowieka. Zwłaszcza jeśli dotyczą one uczelni poza naszym miejscem zamieszkanie. To właśnie w tym momencie człowiek jest odpowiedzialny za siebie oraz swoje zachowanie. Decyzje życiowe, które jak wiemy potrafią być różne. Pierwszy rok studiów może być ciężki. Jednak wszystko zależy od tego jak wszystko zorganizujemy. Na czym naprawdę skupimy swoją uwagę. To z pewnością trudny czas dla każdego młodego człowieka – to coś zupełnie nowego nich dotychczasowe życie. Ale najgorzej jest zawsze tylko na początku , potem docenia się uroki i możliwości jakie daje ten czas.
Jak przetrwać pierwszy rok studiów
Strona główna » Na uczelni » Jak przetrwać pierwszy rok studiów
- 1348 Views
- admin
- 25 października 2019
- 1
- Na uczelni Polecane Studenckie życie W dziekanacie
Pierwsze kroki na nowym roku
Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę ze studiami, na pewno jesteś (chociaż trochę) podekscytowana i nie możesz doczekać się 1 października. To normalne! Podobnie jak strach, który możesz odczuwać. W końcu rozpoczynasz nowy – całkiem istotny etap swojego życia. Nie martw się na zapas tym, że możesz sobie nie poradzić. Zamiast tego zastanów się, co zrobić, aby przetrwać pierwszy (i każdy kolejny) rok studiów. Szczególnie, gdy początek tego roku akademickiego jest równoznaczny z wyprowadzką z domu rodzinnego.
Krok w dorosłość na studiach
Nauka ma być tutaj podstawą. Najpierw warto zaplanować gdzie chcemy studiować. Wybór uczelni jest priorytetem. Następnie wybór dotyczący tego gdzie chcemy mieszkań. Akademik czy wynajmowane mieszkanie. Położenie mieszkania lub akademika. Dostęp do biblioteki, sklepów, a przede wszystkim informacja na temat komunikacji miejskiej. Najpierw należy zapoznać się z cenami w konkretnym mieście. Chociaż pierwszy rok może się wydawać naprawdę trudny, to od nas zależy jak minie nam ten czas nauki. Chęć bycia dorosłym. Tęsknota za rodziną oraz domem. To z pewnością trudny czas dla każdego młodego człowieka, zwłaszcza jeśli jesteśmy mocno związani z rodzicami.
- 980 Views
- 23 lutego 2020
- 4
Oświadczenie o zgubieniu legitymacji studenckiej szansą na zniżki studenckie
Pierwszy rok studiów a nastawienie
Na pewno aby przetrwać ten pierwszy rok, musimy się dobrze nastawić. Zapoznać się z nowymi ludźmi. Dobra atmosfera to podstawa. Pamiętajmy, że samodzielność jest także wymagana przez wykładowców. Pierwszy rok studiów jest nie tylko ciężki pod względem nauki. Chodzi tutaj także o duży stres. Wykłady, sesje, nowe sytuacje, nowi znajomi, nowe otoczenie. Pierwszy rok studiów należy także do jednego z najpiękniejszych momentów w życiu każdego studenta. To właśnie wtedy rodzą się nowe przyjaźnie, a nawet miłości. W przypadku nauki, chociaż materiału jest wiele i każdy student chce zaliczyć sesję, cały charakter studiowania, spotkania ze znajomymi, poznanie ciekawych ludzi wynagradza tą ciężką naukę. Należy się tutaj przygotować na opracowanie dużej ilości materiału. Pierwszy rok studiów wydaje się naprawdę ciężki. Pierwszy rok studiów jest zawsze kojarzony z brakiem czasu na własne przyjemności. To prawda, takie sytuacje zdarzają się najczęściej, ale jeśli mądrze gospodaruje się czasem, może się okazać, że możemy o wiele więcej.
Kilka porad jak przyzwyczaić się do nowej sytuacji
1. Dokładnie zaplanuj swój budżet
Mieszkając z rodzicami, prawdopodobnie nie wydawałaś swoich pieniędzy na jedzenie, albo środki czystości. Uwzględnij takie produkty w swoim miesięcznym budżecie. Nie zapominaj też o odkładaniu części pieniędzy – na podróże, dodatkowe przyjemności, albo (po prostu) na „czarną godzinę”.
2. Zainstaluj nawigację
Jeżeli wyprowadzasz się do większego miasta lub miejsca, którego nie znasz, koniecznie zainstaluj aplikację nawigacyjną na swoim telefonie. Do grona najpopularniejszych należą Google Maps, Jak Dojadę, a także Mobile MPK. Dzięki tym aplikacjom bez problemu odnajdziesz się w nowym otoczeniu. I to dosłownie!
3. Ciesz się życiem
Może brzmi to nieco patetycznie, ale serio – korzystaj z życia i ciesz się jego urokami. Baw się! Poznawaj nowych ludzi, jak również samą siebie. Na studiach masz jeszcze prawo do tego, aby się „nie przejmować”. Popełniaj błędy, a następnie wyciągaj z nich wnioski na przyszłość.
4. Poznawaj nowych ludzi
Oczywiście, podczas studiów nawiążesz nowe znajomości. Nie tylko na uniwersyteckich korytarzach. Bądź otwarta na świat i ludzi. Część z nowo poznanych osób na pewno zostanie w twoim życiu na dłużej. Nie życzymy, aby została z tobą „większość”. Ale tylko ci, którzy wnoszą coś pozytywnego do twojego życia i są warci twojej uwagi. Nie ma bowiem nic gorszego od toksycznych znajomości.
5. Pamiętaj o starych znajomych
Wspaniale, że poznasz (a może już poznajesz) nowych ludzi dzięki studiom lub wyprowadzce z domu rodzinnego. Pamiętaj jednak o starych znajomych. Nie zaniedbuj relacji, które budowałaś przez ostatnie lata. Starzy przyjaciele nadal mogą… Ba! Na pewno okażą ci potrzebne w chwilach zwątpienia wsparcie.6. Nie bój się prosić o pomoc
Nowe otoczenie, nowe obowiązki, nowa rzeczywistość. Rozpoczynając studia, pamiętaj, że nie ma nic złego w zadawaniu pytań, czy proszeniu o pomoc. Masz do tego pełne prawo. Gwarantujemy, że prosząc o rady, pomoc, albo „zwykłe” zadawanie pytań, szybciej i łatwiej odnajdziesz się w nowej sytuacji. Dotyczy to spraw typowo uczelnianych, jak również mieszkania w nowym mieście.
7. Upewnij się, czy te studia są dla ciebie
Podczas pierwszego roku studiów upewnij się, czy kierunek, który wybrałaś faktycznie jest dla ciebie. Może po kilku miesiącach spędzonych na uczelni uznasz, że chcesz studiować coś zupełnie innego, na innej uczelni, albo… że studia to nie twoja bajka. Koniec pierwszego roku akademickiego to bardzo dobry czas na (ewentualne) zmiany. Po kilku latach studiów uznasz prawdopodobnie, że na ma już sensu czegokolwiek zmieniać.
8. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę
Egzaminy na studiach odbywają się zazwyczaj dwa razy w roku – pod koniec semestru zimowego i letniego. Powiedzmy sobie szczerze: nie każdy student uczy się systematycznie. Większość zostawia wszystko na ostatnią chwilę, a później zarywa kilka nocy podczas sesji egzaminacyjnej. Z doświadczenia wiemy, że lepsza opcja to systematyczna nauka.
- 65 Views
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
Tajemniczy skrót ELS oznacza nic innego, jak Elektroniczne Legitymacje Studenckie. Dzisiaj to właśnie one służą studentom do identyfikacji, zamiast wykorzystywanych wcześniej dokumentów papierowych. Do ich przedłużenia stosuje się specjalne naklejki
- 1815 Views
- 2 listopada 2019
- 2
Zmiany w nowym roku akademickim
Radykalne zmiany w funkcjonowaniu uczelni wyższych nie są wprowadzane często, lecz w roku akademickim 2018/2019 ministerstwo szykuje niemałe udogodnienia. W najbliższych miesiącach każda uczelnia w Polsce będzie musiała dostosować swoje
- 1273 Views
- 15 października 2019
- 2
Czy bycie absolwentem renomowanego uniwersytetu wystarczy?
Dawniej już samo uzyskanie wyższego wykształcenia stanowiło gwarancję otrzymania dobrze płatnej pracy. Aktualnie otrzymanie dyplomu nie ma już takiego znaczenia, a nawet większą szansę na pracę mają absolwenci szkół zawodowych,
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
- 15 stycznia 2020
- 2
Pomoc finansowa od rodziców – co na to skarbówka?
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
- 28 lipca 2020
Studia za zachodnią granicą
- 2 czerwca 2020
Komentarze (1)
Tomasz
26 paź 2019Pij mniej , to powinna być jedna z porad.