Aktualnie wśród studentów panuje zwyczaj jednoczesnego studiowania i podejmowania pracy zawodowej. Ma to związek z przeświadczeniem, że po 20 roku życia nie warto marnować cennego czasu, tylko zdobywać pożądane przez potencjalnych pracodawców doświadczenie. W pracy warto zadbać o swoje interesy, nie tylko poprzez podpisywanie korzystnej umowy, lecz przede wszystkim przez odprowadzanie składek na właściwe ubezpieczenia. Co więc warto wiedzieć na temat umów zawieranych z pracodawcą oraz kiedy trzeba płacić ZUS za studenta? Studenci pracują najczęściej na podstawie umów cywilnoprawnych zlecenia i o dzieło. Zdarza się też, że podpisują umowy o pracę. Warto wiedzieć, jakie składki trzeba opłacać od takich umów.
Czy i kiedy pracodawca musi zapłacić ZUS za studenta
Strona główna » Finanse Studenta » Czy i kiedy pracodawca musi zapłacić ZUS za studenta
- 254 Views
- admin
- 6 lutego 2020
- Finanse Studenta Najciekawsze Staże i praca
Ubezpieczenie, a pracownik o statusie studenta
Z płacenia składek ZUS za studenta zwolnieni są ci przedsiębiorcy, którzy zatrudniają uczniów szkół wyższych na podstawie umów agencyjnych, zlecenie, czy o świadczenie usług. Obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne nie trzeba wówczas płacić nie tylko przy zatrudnianiu studentów do 26 roku życia, lecz także zatrudniając uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ważne jednak, by pracodawcy zdawali sobie sprawę, kto posiada status studenta. Otóż obowiązkowe składki trzeba płacić za studentów studiów doktoranckich i podyplomowych, którzy w świetle przepisów prawa nie są traktowani jak uczniowie do 26 roku życia. Warto również zwrócić szczególną uwagę na zatrudnienie studenta na umowę zlecenie. Wówczas nie każda sytuacja zwalnia pracodawcę z płacenia obowiązkowych składek ZUS. Gdy zleceniobiorca ukończy 26 rok życia, zostanie wykreślony z listy studentów lub obroni pracę magisterską, wówczas zleceniodawca musi zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Właśnie dzięki temu, osoby ze statusem studenta, które posiadają ważną legitymację i hologram els, są dużo bardziej pożądani przez pracodawców.
Umowa o dzieło ze studentem
Niezależnie od tego, czy jest się studentem czy nie, od umowy o dzieło nie płaci się żadnych składek. Student otrzymuje co prawda wyższe wynagrodzenie, ale nie ma ubezpieczenia, bo składki za niego nie są opłacane. Jeśli jednak żak wykonuje umowę o dzieło na rzecz firmy, w której pracuje na umowę o pracę, bądź zawrze umowę o dzieło z innym podmiotem niż własny pracodawca, ale wykonuje ją na rzecz swojego pracodawcy, to pracodawca będzie musiał opłacić od umowy o dzieło wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne łącznie ze składkami od wynagrodzenia pracowniczego. Studenci pracują najczęściej na podstawie umów cywilnoprawnych zlecenia i o dzieło. Zdarza się też, że podpisują umowy o pracę. Warto wiedzieć, jakie składki trzeba opłacać od takich umów.
Umowa zlecenie ze studentem, kto płaci składki ZUS
Student do 26. roku życia wykonujący umowę zlecenie nie podlega ubezpieczeniom z tego tytułu. Zleceniodawca wówczas zwolniony jest z opłacania od tej umowy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. By tak się stało zleceniobiorca musi posiadać status studenta przez cały czas trwania umowy zlecenia. Status studenta przysługuje osobie od dnia przyjęcia w poczet studentów (czyli immatrykulacji) do dnia ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów. Dowodem potwierdzającym status studenta może być np. ważna legitymacja studencka lub zaświadczenie z dziekanatu. Za studenta uważa się osobę, która studiuje na studiach licencjackich lub inżynierskich, magisterskich uzupełniających lub jednolitych studiach magisterskich. Studentami, według przepisów ubezpieczeniowych, nie są osoby na studiach doktoranckich oraz podyplomowych, nawet jeśli mają mniej niż 26 lat.
Składki ZUS u studenta zatrudnionego na umowę o pracę
Inaczej sprawa wygląda, gdy stosunek pomiędzy studentem, a pracodawcą regulowany jest na podstawie umowy o pracę. Wówczas osobę taką należy zgłosić obowiązkowo do ubezpieczeń, niezależnie od jego wieku, czy posiadania statusu studenta. Pracodawca musi zadbać o to, by zatrudniona osoba posiadała składki emerytalne, chorobowe, rentowe i wypadkowe. Z uwagi na koszty ponoszone wówczas przez zatrudniających coraz częściej rezygnuje się z podpisywania umów o pracę ze studentami poniżej 26 roku życia na rzecz umów zlecenie. Jest to bowiem bardziej opłacalne dla pracodawców. Zatrudniający często wymagają również, by ich pracownik udowodnił swój status odpowiednim zaświadczeniem z dziekanatu lub aktualną legitymacją studencką. Nie zdziw się zatem, gdy prawodawca poprosi cię o kopie twojej legitymacji studenckiej. Ważne by pamiętać, że nawet gdy student pracuje już w innym przedsiębiorstwie na umowę o pracę, to nie wpływa to na konieczność opłacania składek do ZUS. Gdy ten zatrudniony jest w innym miejscu na umowę zlecenie wówczas pracodawca nie musi płacić do ZUS.
- 602 Views
- 28 stycznia 2020
- 1
Czym wspomóc się podczas nauki?
Pierwszy produkt z czym nam się kojarzy wspomagacz podczas nauki to oczywiście napój energetyczny. Zwłaszcza jeśli mamy sesję poprawkową. Wspomagając mózg musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. To lecytyna jest
- 1740 Views
- 2 listopada 2019
- 2
Zmiany w nowym roku akademickim
Radykalne zmiany w funkcjonowaniu uczelni wyższych nie są wprowadzane często, lecz w roku akademickim 2018/2019 ministerstwo szykuje niemałe udogodnienia. W najbliższych miesiącach każda uczelnia w Polsce będzie musiała dostosować swoje
- 1133 Views
- 15 października 2019
- 2
Czy bycie absolwentem renomowanego uniwersytetu wystarczy?
Dawniej już samo uzyskanie wyższego wykształcenia stanowiło gwarancję otrzymania dobrze płatnej pracy. Aktualnie otrzymanie dyplomu nie ma już takiego znaczenia, a nawet większą szansę na pracę mają absolwenci szkół zawodowych,
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
- 15 stycznia 2020
- 2
Pomoc finansowa od rodziców – co na to skarbówka?
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
- 28 lipca 2020
Studia za zachodnią granicą
- 2 czerwca 2020