Ważną strukturą na uniwersytetach, akademiach i politechnikach jest samorząd studencki, którego członkowie mogą wywrzeć istotny wpływ na funkcjonowanie organizacji. Pracę samorządów studenckich w Polsce reguluje ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym, wydana w 2005 roku. To właśnie tam znaleźć można dokładną definicję samorządu studenckiego, która wskazuje, że jest to ciało składające się ze wszystkich studentów uczących się na danej uczelni. Warto przyjrzeć się, jakie były początki tej organizacji, a także jakie kompetencje mają jej członkowie.
Samorząd studencki, czyli władza w rękach młodych
Strona główna » Na uczelni » Samorząd studencki, czyli władza w rękach młodych
- 555 Views
- admin
- 20 stycznia 2020
- 1
- Na uczelni Studenckie życie W dziekanacie
Czym zajmuje się samorząd studencki?
Niewątpliwie to podział pieniędzy na uczelni należy do najważniejszych zadań, jakich podejmuje się samorząd studencki w toku swojej pracy. Uniwersytety, politechniki i akademie dostają bowiem z budżetu państwa specjalne dotacje, o których podziale decyduje rektor w porozumieniu z przedstawicielami samorządu. Studenci mają wówczas realny wpływ na rozdysponowanie środków w szkole wyższej, ponieważ rektor musi wziąć pod uwagę zarówno zdanie samorządu studenckiego, jak i musi uzyskać specjalną zgodę. Samorząd studencki ma również aktywny udział w tworzeniu uchwał, gdyż dwadzieścia procent uczelnianego senatu stanowić muszą studenci i doktoranci. Przyjęło się, by w puli tej zasiadał jeden doktor, a resztę stanowili studenci. Choć nie ma mowy na realne wpłynięcie na przebieg głosowania, to samorząd studencki zawsze na bieżąco wie, jakie uchwały podejmowane są w murach ich uczelni. Opinie studentów potrzebne są przed podjęciem każdej decyzji dotyczącej zmiany programu nauczania i choć nie mają one charakteru wiążącego dla rady, to nadal jest formą wypowiadania własnej opinii na temat zmian w tym obszarze. Większość samorządów studenckich zwykle prowadzi stronę internetowa, która ma charakter lokalnego portalu informacyjnego dla studentów z danej uczelni lub danego wydziału. Na przykład Samorząd Studencki Uniwersytetu Śląskiego, publikuje tam ważne informacje dotyczące studiów; godzin rektorskich; formalności związanych z sesją , ale i godziny dyżurów samego samorządu.
- 1783 Views
- 2 listopada 2019
- 2
Zmiany w nowym roku akademickim
Początki samorządów studenckich na uczelniach
Prekursorem znanych obecnie samorządów studenckich jest niezależny parlament, który już w 1957 roku założony został przez uczniów na Politechnice Gdańskiej. Wzorem, którym kierowali się ówcześni żacy przy zawiązywaniu parlamentu były organizacje studenckie prężnie działające w Szwecji. W Polsce najwięcej stowarzyszeń studenckich powstawało w latach osiemdziesiątych, a jedna z pierwszych regulacji dotycząca samorządów powstała w 1982 roku. Okazuje się, że samorządy studenckie mają dość duże możliwości. Obok uczestniczenia w podziale środków pieniężnych, uczniowie szkół wyższych mogą decydować o programie studiów, czy pełnić rolę władzy uchwałodawczej. Co więcej, uprawnieniami samorządów są również proponowanie kandydatów, którzy zasiadać będą w sądzie koleżeńskim, czy komisjach dyscyplinarnych. Częstą praktyką jest również przyznawanie samorządom studenckim dodatkowych kompetencji na bazie indywidualnych statusów, tworzonych przez władze uczelni.
Kim są ludzi uczestniczący w pracach samorządu studenckiego
Kim są ludzie już działający w strukturach samorządu. Odpowiedź jest prosta, to grupa pasjonatów, ludzi chcący podzielić się swoimi pasjami i zdobyć doświadczenie poprzez organizację rożnych eventów na terenie Uczelni, ale także poza jej murami. Można pomyśleć, że to grupa”trzymająca władzę”, otóż nie, jest to grupa sformalizowana, ale bez niej nie byłoby zrobionych wiele projektów studenckich, ale także uczestnictwo w pracach takich jednostek jak działu stypendialnego.
Głównym zadaniem Samorządu jest aktywizacja studentów poprzez działalność, podejmowane inicjatywy i przedsięwzięcia. Ogromną rolę odgrywa realizacja pasji, samorozwój. Nadrzędnym celem analitycznej działalności Samorządu jest stała pomoc i dbanie o dobro wszystkich studentów naszej uczelni.
- 656 Views
- 28 stycznia 2020
- 1
Czym wspomóc się podczas nauki?
Pierwszy produkt z czym nam się kojarzy wspomagacz podczas nauki to oczywiście napój energetyczny. Zwłaszcza jeśli mamy sesję poprawkową. Wspomagając mózg musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. To lecytyna jest
- 1783 Views
- 2 listopada 2019
- 2
Zmiany w nowym roku akademickim
Radykalne zmiany w funkcjonowaniu uczelni wyższych nie są wprowadzane często, lecz w roku akademickim 2018/2019 ministerstwo szykuje niemałe udogodnienia. W najbliższych miesiącach każda uczelnia w Polsce będzie musiała dostosować swoje
- 1219 Views
- 15 października 2019
- 2
Czy bycie absolwentem renomowanego uniwersytetu wystarczy?
Dawniej już samo uzyskanie wyższego wykształcenia stanowiło gwarancję otrzymania dobrze płatnej pracy. Aktualnie otrzymanie dyplomu nie ma już takiego znaczenia, a nawet większą szansę na pracę mają absolwenci szkół zawodowych,
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
- 15 stycznia 2020
- 2
Pomoc finansowa od rodziców – co na to skarbówka?
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
- 28 lipca 2020
Studia za zachodnią granicą
- 2 czerwca 2020
Komentarze (1)
Przewodniczący
22 sty 2020Ohhh, tam też zwykle podchody wzajemnie, intrygi, jak to w polityce.