Położone za zachodnią granicą Niemcy to dla naszych rodaków utożsamienie kraju o dobrze rozwiniętej gospodarce, dużych perspektywach, a przede wszystkim niezwykle chłonnym rynku pracy. Poza osobami szukającymi pracy Niemcy to również kierunek chętnie wybierany przez osoby uczęszczające do uczelni wyższych – zarówno tych, którzy chcą zacząć studia, jak i tych, którzy chcą je jedynie kontynuować. Co jednak sprawia, że młodzi ludzie decydują się na wyjazd na uczelnie wyższą do sąsiadującego z nami kraju, zamiast rozwijać się w Polsce? Sprawdziliśmy.
Studia za zachodnią granicą
Strona główna » Na uczelni » Studia za zachodnią granicą
- 238 Views
- admin
- 28 lipca 2020
- Na uczelni Studenckie życie
Czy warto studiować w Niemczech?
Najpopularniejszym czynnikiem, który popycha studentów do szukania uczelni w Niemczech jest wizja podniesienia swojego standardu życia i możliwość zdobywania wiedzy na prestiżowych uczelniach. Poza tradycyjną nauką studenci mogą prowadzić badania, zdobywać międzynarodowe kontakty, czy brać udział w wielonarodowych projektach. Polscy studenci mogą zdobywać wiedzę na ponad 100 uniwersytetach, czy 200 wyższych szkołach zawodowych, które funkcjonują w Niemczech. Poza tradycyjnymi uczelniami oferta edukacyjna obejmuje również kierunki artystyczne, czy te związane z prawem administracyjnym. Na przeszkodzie do zdobywania wiedzy za zachodnią granicą nie powinna stanąć bariera językowa – jeśli kandydat nie posługuje się biegle językiem niemieckim może skorzystać z oferty edukacyjnej przygotowanej po angielsku. Co ważne, większość z kierunków nie wymaga napisania egzaminu wstępnego przed otrzymaniem decyzji o przyjęciu do szkoły – liczą się jedynie dotychczasowe wyniki w nauce.
Studencki wyjazd za granicę

Jak poradzić sobie za granicą, gdy wniosek o przyjęcie do szkoły zostanie pozytywnie rozpatrzony? Po pierwsze warto znaleźć dobre zakwaterowanie. Studenci mają do wyboru akademiki i stancje – trzeba pamiętać, że w Niemczech obowiązuje waluta euro i to właśnie w niej liczone będą koszty życia. Ważne, by po otrzymaniu pozytywnej decyzji z uczelni o przyjęciu na studia fakt ten zgłosić również do właściwego urzędu w Niemczech. Osoby, które obawiają się, że niemieckie akademiki będą słabo wyposażone nie muszą się obawiać. Zazwyczaj domy studenckie u zachodniego sąsiada charakteryzują się znacznie wyższym standardem, niż w Polsce. Większość z uniwersytetów nie pobiera również żadnych opłat za uczęszczanie do ich placówki, co znacząco zredukować może przewidywane koszty utrzymania w mieście akademickim. W Niemczech, podobnie jak w Polsce, starać się można o specjalne stypendia, dedykowane również obcokrajowcom. Od 2011 roku Polacy studiujący w Niemczech mogą również podejmować pracę zarobkową, co z pewnością będzie doskonałym uzupełnieniem budżetu.
Bardzo popularne w Niemczech są kursy dokształcające oraz studia na odległość. Jest to idealne rozwiązanie dla osób pracujących, które nie mają czasu jeździć na zajęcia do uczelni. Wykłady mają miejsce online, a materiały do nauki przesyłane są pocztą albo mailem. Poniżej przedstawiamy kilka niemieckich placówek, które oferują tego typu studia oraz kursy dokształcające:
- 65 Views
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
Dlaczego warto studiować w Niemczech?
Niemcy zostali uznani przez wiele międzynarodowych grup edukacyjnych jako jeden z najbardziej wspierających krajów dla studentów, którzy chcą zdobyć stopień naukowy w kraju innym niż ich własny. Dopełnieniem tego uznania jest fakt, że czesne pobierane przez wiele niemieckich uniwersytetów jest bliski zeru, co sprawia, że studiowanie w Niemczech jest atrakcyjną i ekscytującą perspektywą dla studentów, którzy chcą uczęszczać do szkoły w kraju innym niż ich własny.
Kandydaci na studia w Niemczech mogą wybierać między 426 różnego rodzaju uczelniami, na których studiuje 2,9 milionów studentów z całego świata. Według danych statystycznych w 2018 roku studia na uczelniach niemieckich rozpoczęło ponad pół miliona osób, z czego 14% to cudzoziemcy.
Uczelnie niemieckie oferują ponad dwadzieścia tysięcy różnych kierunków studiów na poziomie licencjackim i magisterskim. W artykule przedstawiamy Wam, co musicie zrobić, aby dostać się na studia w Niemczech!
Studia licencjacki lub magisterskie na uniwersytecie w Niemczech
Jeśli chcesz zrobić cały licencjat lub studia magisterskie w Niemczech musisz aplikować w ten sam sposób, jak niemieccy studenci, ale na większości uniwersytetów miejsca dla studentów z zagranicy są bardzo rzadkie. W Niemczech nie ma centralnego biura dla aplikacji studentów, w związku z tym konieczne jest składanie podań bezpośrednio na uczelni w której chcesz studiować. To może być trochę trudne, gdyż istnieje wiele różnych procedur składania wniosków w zależności od uczelni i programów studiów. Trzeba więc sprostać różnym warunkom przyjęcia, w różnych terminach i przedstawiać różne dokumenty.
Dlatego też priorytetem jest, aby sprawdzić stronę internetową uczelni lub zadzwonić do odpowiedniego doradcy oraz uzyskać najważniejsze informacje. Jakie wymagania muszą być spełnione, które kierunki są dostępne dla studentów zagranicznych i jakie dokumenty powinny zostać dostarczone. W tym tekście może zostać podany ogólny zarys procesu aplikacji, ale każda uczelnia czy nawet kierunek mogą się od siebie znacznie różnić.
- 318 Views
- 4 kwietnia 2020
Planujesz studia medyczne? Sprawdź, gdzie najlepiej studiować.
Prestiżowe studia medyczne w Polsce? Dla wielu studentów może to brzmieć jak fantastyka, jednak w naszym kraju znajduje się szkoła wyższa, która oferuje atrakcyjne kierunki szkolenia lekarzy na wysokim poziomie.
- 979 Views
- 23 lutego 2020
- 4
Oświadczenie o zgubieniu legitymacji studenckiej szansą na zniżki studenckie
Po skończeniu studiów absolwenci zmuszeni są oddać swoje legitymacje do dziekanatów. To z kolei oznacza, że przez okres wakacji nie mogą oni korzystać ze zniżek mimo tego, że hologramy ELS
- 847 Views
- 15 stycznia 2020
- 2
Pomoc finansowa od rodziców – co na to skarbówka?
Nie bez powodu stereotyp studenta opiera się na braku środków do życia i jedzeniu chleba z keczupem. Dla młodych ludzi bardzo trudnym zadaniem jest bowiem pogodzenie nauki na uniwersytecie z
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
- 15 stycznia 2020
- 2
Pomoc finansowa od rodziców – co na to skarbówka?
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
- 28 lipca 2020
Studia za zachodnią granicą
- 2 czerwca 2020