Po napisanej maturze przychodzi bardzo ważne pytanie – jaki kierunek studiów wybrać, by zapewnić sobie godną przyszłość? Uczelnie coraz częściej oferują zapisy na studia już wiosną, a więc przed ostatecznym otrzymaniem wyników matury. Skąd wiedzieć, które studia będą najlepsze? W końcu od wyboru uczelni i kierunku zależy przyszłość studenta, a zbliżające się najdłuższe wakacje życia to najlepszy i jednocześnie ostateczny czas, by zdecydować o kierunku nauki dla siebie.
Jakie studia najlepiej wybrać by nie żałować
Strona główna » Video porady » Jakie studia najlepiej wybrać by nie żałować
- 2516 Views
- admin
- 5 listopada 2019
- 4
- Na uczelni Video porady W dziekanacie
Jakie studia wybrać po maturze by być zadowolonym z wyboru?
Nauka na studiach to dla młodego człowieka możliwość zdobycia wiedzy, cennych umiejętności, a na wybranych kierunkach również doświadczenia. W związku z tym, że na rynku pracy panuje rynek pracownika i to pracodawcy powinni walczyć o młodych ludzi, to nadal istnieją kierunki studiów, które nie zapewnią dobrego zawodu w przyszłości. Bardzo ważne jest podnoszenie kwalifikacji, a więc wybór takich studiów, które przygotują młodego człowieka do startu na rynku pracy. Nie da się bowiem ukryć, że podjęcie złej decyzji o wyborze kierunku nauki może być zmarnowaniem nawet pięciu lat na uczelni. Maturzyści zmagają się z pytaniem: lepiej iść na kierunki humanistyczne, czy ścisłe? Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie dyscypliny naukowe da się przyporządkować do wymienionych kategorii. Idealny przykład to grafika komputerowa, czy architektura, łączące studia ścisłe z humanistycznymi. Czym więc kierować się po maturze przy wyborze studiów? Przede wszystkim zainteresowaniami, a w następnej kolejności warto sprawdzić, jakich specjalistów brakuje na rynku pracy. Nie zawsze najbardziej oblegany kierunek studiów jest tym właściwym.
- 2947 Views
- 27 listopada 2019
- 5
Zniżki studenckie i zmiany w nadchodzących latach
Które kierunki studiów się opłacają, a których warto unikać?
Przyjęło się, że studia humanistyczne nie niosą za sobą gwarancji stabilnej pracy w przyszłości. Niestety w większości przypadków ma to swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Kierunki, takie jak socjologia, czy historia są jednymi z najbardziej obleganych przez młodych ludzi, jednak niestety nie niosą za sobą pewnych warunków zatrudnienia. Lepszym wyborem wydaje się prawo i administracja, które przygotowują studentów do wyspecjalizowanej pracy. Ścisłe kwalifikacje mogą zagwarantować im stabilne zarobki w przyszłości. Najbardziej perspektywiczne okazują się być kierunki takie jak medycyna, budownictwo, a także informatyka. Zdobywana tam wiedza i umiejętności stanowią cenny kapitał dla pracodawców, którzy chętnie interesują się zatrudnieniem kandydatów do pracy. Niestety czasy, gdy dyplom ukończenia uczelni wyższej gwarantował stabilne zatrudnienie minęły i teraz o własną przyszłość trzeba walczyć. Najważniejsza jest więc determinacja i kwalifikacje, a nie sam tytuł naukowy.
Wyjazd na studia do innego miasta ?
Weź pod uwagę, czy chcesz być blisko domu rodzinnego, ponieważ dla wielu osób rozłąka z rodziną może być nie do przejścia, czego dowodem są badania. Z raportu Mobilność społeczna i przestrzenna w kontekście wyborów edukacyjnych wynika jasno:
Podjęcie studiów jest przyczyną zmiany miejsca zamieszkania dla 10% absolwentów szkół średnich, w tym dla 40% tych, którzy kiedykolwiek się przeprowadzili. Jednak skłonność do mobilności (choćby rozważanej, a nie zrealizowanej) na etapie studiów wyższych także jest ograniczona. Tylko 17% maturzystów, przymierzając się do rozpoczęcia studiów, składało dokumenty rekrutacyjne w więcej niż jednym mieście. Częściej rozważane były różne kierunki studiów (36%) oraz uczelnie (32%). Zaledwie 15% maturzystów decyduje się na studia w innym województwie niż to, w którym uzyskało maturę.
Zadaj sobie pytania przed wyborem studiów
Przed wyborem kierunku , uczelni , czy miasta w którym chciało by się rozpocząć studia, warto zadać sobie pytania pomocnicze :
- Jakie są inne sposoby realizacji mojego zawodowego celu?
- Chcę studiować, by mieć dobrą pracę czy rozwijać pasję?
- Mogę połączyć jedno i drugie?
- Która uczelnia zapewni mi bazę wiedzy i rozwój moich kompetencji?
Jakie kierunki studiów są najbardziej obiecujące
Prawo i medycyna to wciąż najbardziej oblegane kierunki studiów. W ubiegłorocznej rekrutacji o jedno miejsce na kierunku lekarskim konkurowało 27 kandydatów. Studia prawnicze chciało podjąć przeszło 22 tys. maturzystów, popularniejsza była tylko informatyka. Prawników kształci przeszło 30 uczelni w Polsce, ale z danych zebranych przez resort nauki w ogólnopolskim systemie monitorowania ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych (ELA) wynika, ze tylko kilka z nich już na starcie otwiera młodym adeptom prawa drzwi do kariery.
Najboleśniej doświadczyli tego magistrowie prawa A.D. 2014 z Uniwersytetu Rzeszowskiego, stalowowolskiej filii KUL i kolejnego wydziału zamiejscowego tej uczelni w Tomaszowie Lubelskim. Rok po ukończeniu studiów blisko co trzeci z nich doświadczył bezrobocia. Tym, którym się udało znaleźć prace, na początku oferowano około 2 tys. zł brutto. Bezkonkurencyjna okazała się natomiast warszawska SWPS, której absolwenci szukają pracy nie dłużej niż dwa miesiące, a ich początkowa pensja to ok. 4,5 tys. zł.
- 649 Views
- 28 stycznia 2020
- 1
Czym wspomóc się podczas nauki?
Pierwszy produkt z czym nam się kojarzy wspomagacz podczas nauki to oczywiście napój energetyczny. Zwłaszcza jeśli mamy sesję poprawkową. Wspomagając mózg musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. To lecytyna jest
- 1779 Views
- 2 listopada 2019
- 2
Zmiany w nowym roku akademickim
Radykalne zmiany w funkcjonowaniu uczelni wyższych nie są wprowadzane często, lecz w roku akademickim 2018/2019 ministerstwo szykuje niemałe udogodnienia. W najbliższych miesiącach każda uczelnia w Polsce będzie musiała dostosować swoje
- 1211 Views
- 15 października 2019
- 2
Czy bycie absolwentem renomowanego uniwersytetu wystarczy?
Dawniej już samo uzyskanie wyższego wykształcenia stanowiło gwarancję otrzymania dobrze płatnej pracy. Aktualnie otrzymanie dyplomu nie ma już takiego znaczenia, a nawet większą szansę na pracę mają absolwenci szkół zawodowych,
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
- 15 stycznia 2020
- 2
Pomoc finansowa od rodziców – co na to skarbówka?
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
- 28 lipca 2020
Studia za zachodnią granicą
- 2 czerwca 2020
Tobiasz
05 lis 2019Wszystko zależy co chcesz w życiu robić. A do tego tez studia aż tak nie są potrzebne
Marzenka
08 lis 2019Ja bym teraz poszła na studia po których wiem że znalazłabym, dobra pracę. A potem zrobiła bym sobie plan B i studia te na które chce iść o tematyce którą się interesuje.
Aniela
25 lis 2019Nie wiem czy w obecnych czasach studia i kierunek odgrywa az tak duża różnice. Bardziej ważne jest doświadczenie. No ile można naprodukować ekonomistów do obsługi klienta w bankach.
Kostek
12 gru 2019I tak dzwonek już po ptakach , a pociąg odjechał.