Każdy maturzysta zastanawia się, czy iść na studia i jeśli tak, to na jakie – dzienne, zaoczne, a może wieczorowe? Jaki kierunek wybrać? Która uczelnia będzie najlepsza? Są to kwestie które wymagają wielu przemyśleń. Studia wieczorowe w ostatnim czasie zaczęły cieszyć się sporą popularnością. Coraz więcej osób zaczyna się do nich przekonywać, a zwłaszcza te, które po prostu muszą się utrzymywać i muszą pracować na pełen etat. Jest to opcja dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na codzienne chodzenie na zajęcia. Jak wyglądają studia wieczorowe i czy w ogóle warto się na nie decydować?
Studia wieczorowe – jak wyglądają i czy warto się na nie zdecydować?
Strona główna » Na uczelni » Studia wieczorowe – jak wyglądają i czy warto się na nie zdecydować?
- 393 Views
- admin
- 8 sierpnia 2020
- Na uczelni Staże i praca Studenckie życie
Jak wyglądają studia wieczorowe?
Studia wieczorowe to idealny tryb dla osób które pracują na pełen etat od poniedziałku do piątku. Muszą się same utrzymywać i po prostu nie mają możliwości, aby dziennie studiować, a jednak chcą się rozwijać i kształcić. Studia wieczorowe odbywają się od popołudnia do wieczora bądź jedynie wieczorami. Są one płatne, jednak nie są to wcale duże pieniądze. Zajęcia mogą odbywać się zarówno 2 razy w tygodniu, jak i 5 razy. Wszystko zależy od tego, na jakim kierunku jesteśmy oraz jak dużo materiału musimy opracować w konkretnym czasie. Studia wieczorowe różnią się od studiów dziennych nie tylko porą, w której prowadzone są zajęcia. Jest ich również mniej, przez co możemy zaoszczędzać sporo czasu każdego dnia. Wysokość czesnych, które należy płacić za studia wieczorowe zależą przede wszystkim od uczelni. W niektórych mogą być one niskie, a w innych takie same jak w przypadku studiów zaocznych. Studia wieczorowe to tak naprawdę połączenie trybu dziennego z zaocznym. Nie są one wcale gorsze od żadnego z tych trybów, wiele osób sobie je naprawdę chwali. Jeśli pracujemy, ale nie chcemy chodzić na zajęcia w weekendy, mogą naprawdę okazać się świetną opcją.
Studia dzienne, zaoczne czy wieczorowe?
Podstawową różnicą między studiami dziennymi i zaocznymi są terminy, w jakich odbywają się wykłady. W pierwszym przypadku są to dni od poniedziałku do piątku, w drugim soboty i niedziele. I tu pojawia się pierwszy argument przemawiający za studiami zaocznymi – mianowicie godziny, w których prowadzone są zajęcia. Na studiach zaocznych jest zupełnie inaczej, ponieważ ta sama ilość materiału musi zostać zrealizowana w ciągu dwóch, nie pięciu, dni. Dodatkowo tak zwane zjazdy nie są organizowane w każdy, lecz w co drugi weekend. Mamy więc potężne bloki wykładów i ćwiczeń. Z jednej strony może być to dość męczące, ale pozwala Ci zaoszczędzić czas.
Czy studia wieczorowe i zaoczne jakie są różnice
Na studiach zaocznych studenci mają do dyspozycji dni robocze i dwa weekendy
w miesiącu. Zjazdy organizowane są co 2 tygodnie i przewidują zajęcia przez cały weekend. Pozwala to podjąć stałą pracę, która nie koliduje z edukacją wyższą. Przez cały okres studiów można zdobyć doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości. Minusem takiego trybu jest okrojony program. Uczelnie nie są w stanie zrealizować w krótkim czasie całego materiału przerabianego przez studentów dziennych. Studia wieczorowe czasami kryją w sobie pułapki. Zanim wybierzecie taki tryb edukacji, dokładnie sprawdźcie plan zajęć. Zdarza się, że mimo nazwy studiów, wykłady i ćwiczenia odbywają się całymi dniami – nawet od rana. Praca, przy takiej formie nauki, wydaje się być koniecznością, gdyż są to studia płatne.
- 9 Views
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
Studia wieczorowe – czy warto?
Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy studia wieczorowe są warte uwagi czy nie. Każdy z nas jest inny i każdy powinien wybrać to, co mu odpowiada. Studia dzienne to tradycyjne studia, jednak nie każdy może sobie pozwolić, aby na nie uczęszczać. W końcu za coś trzeba się utrzymać. Studia zaoczne mogą być dobrą opcją dla osób, które nie są na wymagającym kierunku i pracują na pełen etat. Nie mają problemu z tym, aby przysiąść do nauki czy też by samodzielnie powtórzyć materiał. Studia wieczorowe to połączenie dziennych z zaocznymi. Również umożliwiają pracę na pełen etat, nie odbywają się codziennie. Pamiętajmy o tym, że wiele zależy od tego, jaki właściwie kierunek studiujemy. Nie damy rady studiować czegoś, co jest naprawdę trudne i wymaga codziennie czasu na naukę. Na kierunki takie jak medycyna czy prawo został przeznaczony tryb dzienny – jeśli więc chcemy studiować któryś z tych, warto poświęcić się temu w pełni. Są to naprawdę trudne dziedziny. W przypadku łatwiejszych kierunków śmiało możemy zdecydować się właśnie na studia wieczorowe – pozwala nam na pracę, ale także na rozwój, naukę, zbieranie umiejętności i doświadczenia w danej branży.
Kiedy więc warto wybrać studia niestacjonarne?
Usystematyzujmy więc informacje, które do tej pory omówiliśmy – kiedy studia zaoczne będą dobrym wyborem ? Sytuacji, w których warto wybrać właśnie je, jest kilka.
Jeśli nie dostałeś się na studia dzienne
To żaden wstyd, czasem wystarczy, że brakuje Ci kilku punktów, a ilość kandydatów na wybrany przez Ciebie kierunek jest duża, a szansa na studia dzienne przepada. Ale ta szansa nie pojawia się jedynie raz. Warto wtedy wybrać system niestacjonarny zamiast tracić cały rok czekając na kolejną rekrutację. A jeśli koniecznie chcesz studiować stacjonarnie, po pierwszym roku możesz próbować się na nie przenieść – na wielu uczelniach to nie problem. Wówczas musisz mocno przyłożyć się do nauki przez cały semestr, bowiem decydująca będzie z pewnością średnia Twoich ocen.
Gdy pracujesz zawodowo
Kiedy pracujesz w ciągu tygodnia, a chcesz lub musisz skończyć studia, to także najlepszym wyborem będą studia niestacjonarne. Dotyczy to zarówno sytuacji, w której pracujesz w konkretnym zawodzie i nagle pojawiła się potrzeba posiadania przez Ciebie stosownych uprawnień, jak i takiej, w której pragniesz po prostu uzupełnić swoją wiedzę i tym samym zdobyć dodatkowe kwalifikacje. To dobry wybór także dla tych osób, które szukają lepszego pomysłu na siebie, na nowy biznes, lub z jakichś powodów pragną się przebranżowić. Dlatego studenci zaoczni to ludzie w różnym wieku.
Kiedy masz rodzinę
Studia niestacjonarne pozwolą Ci zaoszczędzić naprawdę dużo czasu. A jeśli nie absorbuje Cię codzienna nauka i zajęcia, możesz częściej spędzać czas w domu ze swoimi bliskimi.
Jak widzisz nie ma się czego obawiać. Niższe koszty, mniejsza ilość czasu spędzonego na wykładach i ćwiczeniach, a do tego możliwości podjęcia pracy sprawiają, że studia zaoczne są doskonałym wyborem dla każdego – to wspaniałe doświadczenie.
- 649 Views
- 28 stycznia 2020
- 1
Czym wspomóc się podczas nauki?
Pierwszy produkt z czym nam się kojarzy wspomagacz podczas nauki to oczywiście napój energetyczny. Zwłaszcza jeśli mamy sesję poprawkową. Wspomagając mózg musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. To lecytyna jest
- 1778 Views
- 2 listopada 2019
- 2
Zmiany w nowym roku akademickim
Radykalne zmiany w funkcjonowaniu uczelni wyższych nie są wprowadzane często, lecz w roku akademickim 2018/2019 ministerstwo szykuje niemałe udogodnienia. W najbliższych miesiącach każda uczelnia w Polsce będzie musiała dostosować swoje
- 1211 Views
- 15 października 2019
- 2
Czy bycie absolwentem renomowanego uniwersytetu wystarczy?
Dawniej już samo uzyskanie wyższego wykształcenia stanowiło gwarancję otrzymania dobrze płatnej pracy. Aktualnie otrzymanie dyplomu nie ma już takiego znaczenia, a nawet większą szansę na pracę mają absolwenci szkół zawodowych,
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
- 15 stycznia 2020
- 2
Pomoc finansowa od rodziców – co na to skarbówka?
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
- 28 lipca 2020
Studia za zachodnią granicą
- 2 czerwca 2020