Radykalne zmiany w funkcjonowaniu uczelni wyższych nie są wprowadzane często, lecz w roku akademickim 2018/2019 ministerstwo szykuje niemałe udogodnienia. W najbliższych miesiącach każda uczelnia w Polsce będzie musiała dostosować swoje działanie do rozporządzeń wydanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Czego będą one dotyczyć? Jak wpłyną na naukę studentów? Sprawdziliśmy najważniejsze zmiany i opisaliśmy ich przewidywane skutki.
Zmiany w nowym roku akademickim
Strona główna » Na uczelni » Zmiany w nowym roku akademickim
- 1779 Views
- admin
- 2 listopada 2019
- 2
- Na uczelni Najciekawsze W dziekanacie
Urlopy dziekańskie, ePUAP i przepisy dla wykładowców
Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2018/2019 osoby zarządzające Uniwersytetami i Politechnikami będą musiały stosować się do nowych przepisów udzielania urlopów dziekańskich oraz zgód na nauczanie indywidualne. Od 1 października każda studentka w ciąży powinna mieć możliwość, by swoją naukę kontynuować w ramach indywidualnie ustalonego toku. Ponadto w celu zapewnienia lepszej opieki dziecku zarówno studiująca mama, jak i uczący się tata będą mogli otrzymać urlop dziekański lub rektorski. Dotychczas decyzja o wydaniu zgody na urlop zależała wyłącznie od uznania dziekana. To on miał do powiedzenia ostatnie słowo i mógł dowolnie zdecydować o dalszych losach studenta. Jakie jeszcze zmiany czekają uczelnie? Od 1 października każda z nich musi posiadać elektroniczną skrzynkę podawczą. Znany ePUAP staje się obowiązkiem dla publicznych i niepublicznych placówek zrzeszających studentów i wykładowców. Początek roku akademickiego daje uczelniom możliwość tworzenia federacji, z kolei do 30 listopada każdy wykładowca akademicki zatrudniony w ramach stanowiska badawczego oraz badawczo-dydaktycznego musi wypełnić właściwą deklaracje, która przyporządkuje go do danej dziedziny, w której prowadzi on badania.
Jak będą funkcjonowały uczelnie po zmianach
System docelowo będzie składał się z trzech typów uczelni wyłonionych w oparciu o osiągnięcia naukowe i grantowe. Uczelnie dydaktyczne będą przygotowywać studentów do wejścia na regionalny rynek pracy. Uczelniami badawczo-dydaktycznymi będą przeciętne uniwersytety, z dobrymi studentami, kadrą uprawiającą dobrą naukę, ale niekoniecznie naukę na poziomie światowym. I będą też uczelnie badawcze, przypuszczalnie kilkanaście, może dwadzieścia. Tam znaczenie będzie miał światowy poziom prowadzonych badań. Spośród nich z czasem, w ramach dużego, otwartego konkursu wyłonimy i dofinansujemy (po nowej parametryzacji w 2021 r.) trzy do pięciu uczelni flagowych. Planujemy dofinansowanie dla uczelni flagowych i uczelni badawczych w ramach proponowanych nowych programów.
To uczelnie flagowe muszą być obecne w prestiżowych rankingach, to w nich skupiać się ma z czasem finansowanie międzynarodowe. Świat zachodni różnymi sposobami coraz silniej koncentruje zasoby – połowę grantów z ERC w Europie otrzymuje tych samych 50 uczelni i to one mają najlepszych doktorantów i najlepszą kadrę. W tym wyścigu musimy brać udział. Już i tak zaczynamy odstawać nawet od Europy Środkowej. Procesy prowadzące do naszej izolacji naukowej i prestiżowej trzeba koniecznie zatrzymać, a negatywne trendy – odwrócić.
- 1722 Views
- 10 kwietnia 2020
- 4
Termin ważności legitymacji studenckich automatycznie przedłużony do końca maja
Zmiany także dla studentów i doktorantów ale kosmetyczna
Studenci już odczuwają pewną zmianę choć tylko kosmetyczną. Już w roku akademickim 2019 / 2020 hologramy studenckie przeszły drobna przemianę. Chodzi przede wszystkim o pojawienie się nowego elementu na ich powierzchni. Zgodnie z rozporządzeniami wydanymi producentom naklejek semestralnych do Elektronicznych Legitymacji Studenckich nowa seria 2020 wyróżniać się będzie numerem seryjnym, oddzielnym od daty ważności. Kombinacja 8 cyfr ma sprawić, że oryginalne hologramy studenckie będzie można łatwiej odróżnić od podrabianych egzemplarzy. Naklejki na legitymacje studencką z numerem seryjnym wejdą do obrotu , już jesienią tego roku. Oprócz tego hologram będzie posiadać specjalny kod uczelni który będzie jednoznacznie identyfikował konkretną uczelnie która go wdrożyła w obieg.Według rozporządzenia MEN nowa seria 2020 ma zostać naklejana na dokumenty identyfikujące studentów wraz z upływem terminu ważności poprzednich naklejek studenckich ELS. Pozostałe elementy, które do tej pory charakteryzowały hologramy ELS pozostają bez zmian.
Zmiany w finansowaniu uczelni wyższych
Zmiany nastąpią również w obszarze finansowania uczelni wyższych. We wcześniejszych latach uniwersytety i politechniki otrzymywały dotacje – od nowego roku kalendarzowego (1 stycznia 2019) mają być to subwencje. Oznacza to, że od tej pory to władze uczelni decydują, jaką część środków przekażą na nauczanie, administrację, badania oraz cele wewnętrzne. Nowy rok kalendarzowy to także inne przepisy regulujące płace minimalne i podwyżki. Warto wiedzieć, że wykładowcy, którzy byli zatrudnieni w uczelni przed 1.10 lub w okresie 1.10 – 31.12 nowe przepisy nie będą obowiązywać. Co jeszcze się zmieni? Przepisy dotyczące udzielania kredytów studenckich. Wcześniej uczniowie mieli możliwość ubiegać się o pożyczkę jedynie w ściśle określonych miesiącach. Teraz o świadczenie będzie można wnioskować niezależnie od terminu, a więc w dowolnym momencie.
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
- 15 stycznia 2020
- 2
Pomoc finansowa od rodziców – co na to skarbówka?
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
- 28 lipca 2020
Studia za zachodnią granicą
- 2 czerwca 2020
Iga
03 lis 2019Tu przydałaby się pełna reforma a nie drobne zmiany.
Pytacz
02 gru 2019Tylko zmiany , zmiany. a zmiany są zawsze na gorzej.