Trzy miesiące urlopu od nauki wydawałyby się w sam raz, by przynajmniej trochę odpocząć od nauki. Młodzi najchętniej wyjeżdżają tuż po sesji, bo… to najlepszy sposób na skuteczne „zresetowanie” się po kilku miesiącach wytężonej (mniej lub bardziej) pracy, a poza tym – im wcześniej, tym taniej! Najkorzystniejsze ceny wakacyjnych wyjazdów dotyczą wypadów w czerwcu, na przełomie czerwca i lipca oraz we wrześniu. Na te pierwsze i te ostatnie załapać się mogą ci, którzy zdali wszystko grzecznie w pierwszych terminach i nie muszą zawracać sobie głowy poprawkami. Ponadto wyjazdy w czerwcu i wrześniu (lub na przełomie czerwca i lipca czy sierpnia i września) pozostawiają nam sporo wolnego czasu w jednym bloku do zagospodarowania np. na dorywczą pracę.
Sposoby na tanie wakacje dla studenta
Strona główna » Studenckie życie » Sposoby na tanie wakacje dla studenta
- 247 Views
- admin
- 10 maja 2020
- Finanse Studenta Najciekawsze Studenckie życie
Swoboda podczas wakacji
Studenci mają jednak zdecydowanie więcej swobody – umówmy się, podróżowanie z dziećmi wymaga trochę więcej zaangażowania i nie pozwala na tyle spontaniczności. Młodzi mają świadomość, że studia nie trwają wiecznie, a tuż za rogiem czeka na nich kariera i wielka sprawa, jaką jest założenie rodziny, dlatego… korzystają maksymalnie z życia, wykorzystując każdą przerwę od nauki na podróże. Nie trzeba być szczególnie zamożnym, żeby podróżować do najpiękniejszych miejsc Europy i całego świata. Spryt i umiejętność wyszukiwania informacji w internecie na początek zupełnie wystarczą. Jak zorganizować wyjazd marzeń i nie zbankrutować? W jaki sposób zminimalizować koszty wyjazdu? Oto kilka porad.
Tanie podróżowanie z legitymacją studencką
To z reguły najdroższa część podróży, dlatego warto poszukać w internecie i spróbować znaleźć jakieś promocje. Na Facebooku istnieje obecnie wiele fanpage’y gromadzących promocje od różnych przewoźników, np: fly4free. Nie jest to aż takie trudne, szczególnie jeśli jesteście studentami. Przy podróżach w kraju większość przewoźników honoruje zniżki studenckie w ramach ulgi ustawowej która wynosi nawet 51%. Warunkiem jest posiadanie aktualnej naklejki i legitymacji els. Jeśli wybieramy się za granicę warto zastanowić się nad posiadaniem kart EURO 26 i ISIC, oprócz ubezpieczenia, uprawnia do wielu zniżek na terenie całej Europy. Istnieje także wiele ofert „last minute”, dzięki którym za całkiem przystępną cenę możecie polecieć w ciekawe miejsce. Przed wyprawą warto też sprawdzić lokalny transport. Przykładowo w Turcji podróż koleją będzie nas kosztować dużo mniej niż przejażdżka autobusem.
Samolot – o sposobach na zakup tanich biletów lotniczych pisaliśmy już wcześniej, w artykule Jak szukać tanich lotów. Przypomnijmy kilka zasad: bilety rezerwuj z wyprzedzeniem, śledź strony z promocjami, nie wybieraj najbardziej popularnych terminów wypoczynku, unikaj świąt i weekendów, zapoznaj się z wyszukiwarkami lotów.
Własny samochód – jeśli zamierzasz podróżować po Europie, masz sprawne auto i grupę znajomych, która jest chętna na wyjazd, warto zastanowić się nad podróżą samochodem. Koszty paliwa przy podziale na 4 lub 5 osób znacznie maleją, a najbardziej oszczędni powinni pamiętać, że cały bagażnik zapełnić można zapełnić jedzeniem i alkoholem z polskich sklepów.
Carpooling/autostop – jeżeli na wyjazd wybierasz się samemu lub we dwójkę i nie dysponujesz własnym samochodem, warto szukać transportu w serwisach społecznościowych łączących kierowców z pasażerami, takich jak BlaBlaCar. Kierowcy oferują miejsca w swoich samochodach za określoną, niewielką opłatą. Można w ten sposób dotrzeć do miejsca docelowego lub przejechać jakiś fragment trasy, a przede wszystkim poznać ciekawych ludzi. Nieco bardziej odważne i przebojowe osoby bez trudu dojadą na miejsce również autostopem.
Autokar – rosnąca konkurencja wśród przewoźników autobusowych sprawiła, że coraz częściej bilety autokarowe są sprzedawane w bardzo atrakcyjnych cenach. Najlepszym przykładem jest Polski Bus, który otwiera nowe połączenia do wielu europejskich stolic, a w ramach promocji można je kupić już od kilkunastu złotych. Zwłaszcza że przewoźnik honoruje studenckie zniżki po okazanie aktualnej legitymacji studenckiej.
Kolej – po wprowadzeniu na polskie tory Pendolino, PKP InterCity bardzo mocno walczy o klientów. Jako student musisz pamiętać, że na wszystkie przejazdy przysługuje Ci zniżka w wysokości 51%. Warunkiem jest posiadanie legitymacji studenckiej els wraz z aktualnym hologramem studenckim. Do tego promocje takie jak Happy Hours w wieczory i weekendy, czy rabaty za rezerwację biletu z dużym wyprzedzeniem sprawiają, że podróż koleją staje się naprawdę opłacalna, przynajmniej w granicach naszego kraju.
Noclegi na studencką kieszeń
Mnóstwo kasy pochłania także nocleg w hotelach. A czy da się te koszty zredukować do małej kwoty albo do całkowitego zera? Możliwość taką stwarzają chociażby strony couchsurfing.com czy hospitality.com. Są to portale społecznościowe, których użytkownicy oferują nocleg za darmo. Innym sposobem jest zapakowanie namiotu i nocleg albo na polu namiotowym gdzie kwoty nie są aż tak wysokie. Namiot można rozbić prawie w każdym miejscu. Jeśli jednak potrzebujecie większego poczucia bezpieczeństwa i prawdziwego dachu nad głową warto zastanowić się nad hotelami. Warunki tam są często iście kolonijne, ale nie zawsze . W tym celu najlepiej skorzystać z prężnie działających, wyspecjalizowanych w pośrednictwie noclegowym serwisów internetowych: Booking.com, HRS, Opcji do wyboru mamy wiele. Zależy jak bardzo zależy nam na zminimalizowaniu kosztów wyjazdu
Hotel – wbrew pozorom wcale nie musi być to najdroższa opcja. Pod warunkiem, że znajdziesz dobrą promocję (w HRS oferty z etykietą „Exclusive Price” i „Hot”, na Booking.com oznaczone symbolem „Okazyjna oferta”). Zniżki sięgają nawet 70% ceny wyjściowej, a niewątpliwą zaletą jest to, że bardzo wiele hoteli daje możliwość bezpłatnego anulowania rezerwacji.
Hostel – tańsza alternatywa hotelu. Często przypomina klimatem schronisko, ale jest to opcja tania i wygodna. Łóżka znajdują się w dużych, wieloosobowych pokojach, do dyspozycji jest wspólna kuchnia i łazienka. Jeśli jedziemy większą grupą możemy wynająć cały pokój, zwiększając tym samym poczucie prywatności, choć podróżnicy korzystający z hosteli bardzo cenią sobie wieczorną integrację i możliwość poznania ludzi z całego świata. W celu wyszukania najlepszych ofert warto odwiedzić np. Hostelworld.com, Hostels.com lub .
Apartament – to świetne rozwiązanie, jeśli wybierasz się na wakacje z większą grupą znajomych. Wspólnie partycypujecie w kosztach wynajmu, które przy podziale np. na 6-7 osób stają się znacznie mniejsze. Apartamenty często wyposażone są w kuchnię dzięki czemu możemy na miejscu przygotowywać posiłki; zapewniają także większą swobodę, niż hostel czy hotel.
Pole namiotowe – jeśli Twój budżet nie pozwala na nocleg w wyżej opisanych miejscach, warto zastanowić się nad możliwością zabrania ze sobą namiotu. Możemy się w niego zaopatrzyć w dyskontach sportowych. Nie jest to spory wydatek, a może służyć przez wiele lat. Ceny na polach namiotowych, zwłaszcza tych na obrzeżach miast i miejscowości turystycznych, są niskie, a do dyspozycji gości oddane jest zazwyczaj całe zaplecze sanitarne.
Wynajmij prywatne mieszkanie – to coraz częściej wybierana opcja, a najbardziej popularnym serwisem pośredniczącym między osobami wynajmującymi swoje pokoje jest Airbnb. Niskie ceny, możliwość osobistego poznania gospodarza, a co za tym idzie również i miejscowych zwyczajów, to największe zalety takiej formy zakwaterowania. Warto także zajrzeć na strony: 9flats.com, wimdu.com.
Wakacje na miarę studenta
Cena, jaką zapłacimy za wymarzony wypoczynek, w dużej mierze zależy od umiejętności sprawnego wyszukiwania informacji w internecie. Od ile czasu możemy poświecić na odpowiednią organizację wyjazdu, a także na jaki standard się zdecydujemy. Jeśli jesteś w stanie zrezygnować z komfortowego noclegu i wykwintnych posiłków, znacznie ograniczysz koszty. Jeśli zdecydujesz się na wygodny hotel, przelot drogimi liniami lotniczymi i posiłki w restauracjach, nie ma się co dziwić, że koszty mogą przewyższyć założony budżet. Coraz więcej osób jednak podróżuje po całym świecie za naprawdę małe pieniądze.
- 649 Views
- 28 stycznia 2020
- 1
Czym wspomóc się podczas nauki?
Pierwszy produkt z czym nam się kojarzy wspomagacz podczas nauki to oczywiście napój energetyczny. Zwłaszcza jeśli mamy sesję poprawkową. Wspomagając mózg musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. To lecytyna jest
- 1779 Views
- 2 listopada 2019
- 2
Zmiany w nowym roku akademickim
Radykalne zmiany w funkcjonowaniu uczelni wyższych nie są wprowadzane często, lecz w roku akademickim 2018/2019 ministerstwo szykuje niemałe udogodnienia. W najbliższych miesiącach każda uczelnia w Polsce będzie musiała dostosować swoje
- 1211 Views
- 15 października 2019
- 2
Czy bycie absolwentem renomowanego uniwersytetu wystarczy?
Dawniej już samo uzyskanie wyższego wykształcenia stanowiło gwarancję otrzymania dobrze płatnej pracy. Aktualnie otrzymanie dyplomu nie ma już takiego znaczenia, a nawet większą szansę na pracę mają absolwenci szkół zawodowych,
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
- 15 stycznia 2020
- 2
Pomoc finansowa od rodziców – co na to skarbówka?
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
- 28 lipca 2020
Studia za zachodnią granicą
- 2 czerwca 2020