Prestiżowe studia medyczne w Polsce? Dla wielu studentów może to brzmieć jak fantastyka, jednak w naszym kraju znajduje się szkoła wyższa, która oferuje atrakcyjne kierunki szkolenia lekarzy na wysokim poziomie. Mowa o Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, który co roku zajmuje wysoką pozycję w słynnym rankingu „Perspektyw”. WUM należy do grona publicznych uczelni, a wśród szkół medycznych jest to najstarsza placówka w Polsce. Nic więc dziwnego, że wykładowcy prowadzą zajęcia w ramach studiów stacjonarnych, podyplomowych i doktoranckich.
Planujesz studia medyczne? Sprawdź, gdzie najlepiej studiować.
Strona główna » Na uczelni » Planujesz studia medyczne? Sprawdź, gdzie najlepiej studiować.
- 272 Views
- admin
- 4 kwietnia 2020
- Na uczelni Staże i praca Studenckie życie
Szturm maturzystów na studia medyczne
Do zdobycia jest w tym roku 8158 indeksów na kierunku lekarskim w całej Polsce. Uczelnie, które kształcą przyszłych lekarzy, na brak kandydatów nie narzekają. W statystykach dotyczących rekrutacji medycyna niezmiennie pozostaje w czołówce najbardziej obleganych kierunków studiów.
Miejsc na kierunku lekarskim w roku akademickim 2019/2020 będzie o 312 więcej, niż przed rokiem. Na jednolitych studiach stacjonarnych przygotowano 5042 indeksy, na niestacjonarnych 1224 oraz 1892 na studiach prowadzonych w języku innym, niż polski (tryb stacjonarny i niestacjonarny). Natomiast na kierunek lekarsko-dentystyczny limit wynosi w sumie 1395 miejsc. Sprawdziliśmy, jak przebiega rekrutacja na kierunek lekarski na polskich uczelniach.
Uczelnie medyczne kształcące specjalistów
Perspektywa pobierania nauki w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym jest atrakcyjna nie tylko dla osób z Polski. Duży odsetek studentów stanowią bowiem obcokrajowcy, którzy chcą zdobywać specjalistyczną wiedzę pod okiem blisko 200 cenionych profesorów. Uczelnia założona została ponad 200 lat temu i pierwotnie nazywała się Akademią Lekarską. W późniejszych latach szkołą włączono do Królewskiego Uniwersytetu Medycznego, po to by w połowie XIX wieku chwilowo przerwać kształcenie na skutek konfliktów wewnętrznych. Na przestrzeni lat trudno było ponownie powołać uczelnię, która z należytą starannością szkoliłaby przyszłych specjalistów. Dopiero w okolicach wybuchu pierwszej wojny światowej społeczeństwo zwróciło uwagę, jak ważna jest edukacja lekarzy. Zwłaszcza, że ludzie zmagali się z dziesiątkami chorób, których nie miał kto diagnozować i leczyć. Jak wyglądały losy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w późniejszych latach i co zadecydowało o świetności uczelni?
- 1722 Views
- 10 kwietnia 2020
- 4
Termin ważności legitymacji studenckich automatycznie przedłużony do końca maja
Medycyna w Polsce się opłaca
Józef Polikarp Brudziński przyczynił się do tego, by od nowa uformować struktury uczelni i powołać Uniwersytet Warszawski. We wczesnych latach XX wieku zdecydowano, by szkoła wyższa odtąd posiadała wyodrębniony Wydział Lekarski, gdzie zatrudnieni byli najbardziej cenieni lekarze. To właśnie oni poświęcali swoje własne życie zawodowe po to, by odbudować świetność medycyny w Warszawie. Niestety, krótko po powołaniu do życia uniwersytetu nadeszła druga wojna światowa, która była znacznie bardziej krwawa i tragiczna w skutkach. Śmierć ponieśli cenieni teoretycy i praktycy, którzy ginęli z rąk okupantów w ramach unicestwiania inteligencji polskiej. Ci, którym udało się przetrwać wojnę nie byli przychylnie traktowani przez rządzących, dlatego trudno było o regularne działanie uczelni. W wyniku starań obywateli, w tym profesorów medycyny w 1950 roku udało się powołać Akademię Medyczną w Warszawie. W 2008 roku nadano jej miano uniwersytetu i w tej formie funkcjonuje ona do dziś.
Warszawski Uniwersytet Medyczny
W trybie stacjonarnym naukę na kierunku lekarskim może zacząć w październiku 550 studentów. Do zdobycia jest także 130 indeksów na studiach niestacjonarnych i 150 na studiach w języku angielskim. Z kolei na kierunku lekarsko-dentystycznym limity wyglądają następująco: 72 miejsca na studiach stacjonarnych, 28 na studiach wieczorowych oraz 22 na studiach w języku angielskim. Jak wynika z danych uczelnianej komisji rekrutacyjnej o jedno miejsce na kierunku lekarskim ubiegało się 3,61 osoby.
Nowością w tegorocznej ofercie edukacyjnej WUM są studia II stopnia na kierunku Ocena Technologii Medycznych.
Zielona Góra: 42 chętnych na miejsce
Uniwersytet Zielonogórski kształci przyszłych lekarzy w trybie stacjonarnym (60 miejsc) i niestacjonarnym (60 miejsc). O jedne indeks na medycynie ubiega się tutaj 42 kandydatów.
„W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków są też: psychologia, filologia angielska, logistyka i zarządzanie” – informuje Ewa Sapeńko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Łódź: popularna stomatologia
W Łodzi zakończył się pierwszy etap rekrutacji na studia stacjonarne jednolite magisterskie w Uniwersytecie Medycznym na kierunki: analityka medyczna, farmacja, fizjoterapia, lekarsko-dentystyczny, lekarski, lekarski (w ramach limitu MON) oraz techniki dentystyczne (studia I stopnia). Liczba aplikacji on-line wyniosła prawie 15 tys., a ponad 11 tys. kandydatów dokonało opłaty rekrutacyjnej. W statystykach od lat przoduje kierunek lekarsko-dentystyczny. W tym roku o jedno miejsce na stomatologii ubiegało się prawie 14 osób. Co ważne, rekrutacja na Uniwersytet Medyczny w Łodzi nadal trwa. Wciąż można rejestrować się na studia niestacjonarne jednolite magisterskie (kierunki: lekarski, lekarsko-dentystyczny, farmacja) oraz studia I stopnia (kierunki: biotechnologia, elektroradiologia, dietetyka, fizjoterapia, kosmetologia, pielęgniarstwo, położnictwo, zdrowie publiczne, ratownictwo medyczne).
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
W Olsztynie limit miejsc na kierunku lekarskim w trybie stacjonarnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wynosi w tym roku 120 oraz 110 na studia w języku angielskim. Na jedno miejsce na Kierunku Lekarskim UWM w Olsztynie przypada ok. 17 kandydatów.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum w Bydgoszczy
O miejsca na kierunku lekarskim ubiegało się 4016 osób. Do dobycia są 204 indeksy na studiach stacjonarnych. Oprócz tego przygotowano 72 miejsca na studiach niestacjonarnych i tyle samo na studiach w języku angielskim.
Które kierunki studiów, oprócz medycyny, cieszą się na UMK największą popularnością wśród kandydatów? „W czołówce są: farmacja, fizjoterapia, pielęgniarstwo, a z kierunków niemedycznych: prawo, psychologia, finanse i rachunkowość oraz weterynaria” – informuje Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK.
Collegium Medicum UJ w Krakowie
Z kolei w krakowskim Collegium Medicum UJ kierunek lekarski wybrały 1134 osoby. W tym roku limit miejsc na studiach jednolitych magisterskich wynosi 240 miejsc, 50 na studiach wieczorowych oraz 125 na studiach anglojęzycznych. O indeks na farmacji zabiegało 514 kandydatów (110 miejsc).
SUM: najwięcej miejsc w kraju
Ponad 5 tys. osób aplikowało na najbardziej oblegane kierunki studiów w Śląskim Uniwersytecie Medycznym (SUM) w Katowicach – lekarski i lekarsko-dentystyczny. Uczelnia ma najwyższy limit miejsc w kraju.
„Podczas tegorocznej rekrutacji o przyjęcie na kierunek lekarski ubiegało się – mimo dużej konkurencji uczelni medycznych, w tym niepublicznych – więcej kandydatów, niż rok temu. Liczba ta wzrosła o ponad 80 osób” – poinformowała Bożena Langner, pełniąca obowiązki rzeczniczka uczelni.
Limit miejsc na kierunku lekarskim w porównaniu do ubiegłego roku wzrósł z 680 do 690 i pozostaje najwyższy w kraju. Podczas tegorocznej rekrutacji na kierunku lekarskim SUM przypada 7,28 osoby na jedno miejsce.
Limit miejsc na kierunku lekarsko-dentystycznym SUM również jest najwyższy w kraju i wynosi 125 miejsc. Aplikacje złożyło 1780 kandydatów, co oznacza, że na jedno miejsce przypada 14,24 osoby.
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach kształci na 16 kierunkach studiów. Posiada pięć wydziałów i jest podmiotem tworzącym pięciu szpitali klinicznych. Do tej pory dyplom uczelni otrzymało ponad 53 tysiące absolwentów.
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
W Lublinie limit na stacjonarnej medycynie to 310 miejsc, 70 na studiach niestacjonarnych i 200 na anglojęzycznych. Podczas rekrutacji na kierunku lekarskim oraz lekarsko- dentystycznym w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie można było zdobyć maksymalnie 500 punktów. Minimalna punktacja, gwarantująca indeks na wyżej wymienione kierunki przedstawia się następująco: kierunek lekarski studia stacjonarne – 396 pkt. (w tym preferencja z biologii
146 pkt.), kierunek lekarski, studia niestacjonarne – 254 pkt., kierunek lekarsko-dentystyczny studia stacjonarne – 396 pkt. (w tym preferencja z biologii 140 pkt.), kierunek lekarsko-dentystyczny studia niestacjonarne – 314 pkt. w tym preferencja z biologii 146 pkt. Największą popularnością – oprócz kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego – cieszą się również: analityka medyczna – studia jednolite magisterskie, kosmetologia – studia I stopnia, elektroradiologia – studia I stopnia, farmacja – studia jednolite magisterskie, fizjoterapia – studia jednolite magisterskie, dietetyka – studia I stopnia, biomedycyna – studia I stopnia.
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
W Poznaniu na kierunku lekarskim w trybie stacjonarnym studia rozpocznie 340 żaków, na studiach niestacjonarnych 104 oraz 200 na studiach w języku angielskim. Stomatologię będzie studiowało 68 osób w trybie stacjonarnym i 14 w trybie niestacjonarnym. Na pierwszej liście rankingowej liczba kandydatów na kierunku lekarskim na jedno miejsce wynosi 9,64 osoby. Ponadto najpopularniejszymi kierunkami tegorocznej rekrutacji, oprócz medycyny, są kierunki: lekarsko-dentystyczny, analityka kryminalistyczno-sądowa oraz kosmetologia.
Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach
Na studiach stacjonarnych dla przyszłych lekarzy przygotowano tutaj 75 miejsc. Do tego 50 osób rozpocznie naukę na studiach niestacjonarnych oraz drugie tyle w sekcji english division (studia w języku angielskim). Na studia stacjonarne aplikowało w tym roku 37 osób na jedno miejsce. Drugi nabór na lekarskie studia anglojęzyczne trwa od 19 lipca do 13 września, a ogłoszenie listy zakwalifikowanych odbędzie 17 września. Na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu popularnością wśród kandydatów cieszą się także: kosmetologia, pielęgniarstwo, fizjoterapia i dietetyka.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Najbardziej popularne kierunki to: lekarski, lekarsko-dentystyczny, fizjoterapia, farmacja, kosmetologia, pielęgniarstwo, dietetyka. W Białymstoku liczna miejsc na kierunku lekarskim wnosi: 184 na studiach w trybie stacjonarnym oraz 90 miejsc na studiach niestacjonarnych. Przygotowano także 126 miejsc na studiach w języku angielskim. Dla przyszłych stomatologów jest 75 miejsc na studiach stacjonarnych i 15 na niestacjonarnych. O jeden indeks na kierunku lekarskim ubiegało się 16 osób. Rejestracja na studia niestacjonarne rusza 7 sierpnia i zakończy się 26 sierpnia.
Uniwersytet Rzeszowski
Rzeszowska uczelnia na stacjonarne studia na kierunku lekarskim może przyjąć 80 studentów. O jeden indeks ubiegały się tutaj aż 34 osoby (w sumie 2731 chętnych). Z kolei na niestacjonarnej medycynie naukę od października rozpocznie 50 osób. Koszt za rok nauki to 32 tys. zł. Natomiast za naukę w języku angielskim (English Division) trzeba będzie płacić 12 tys. euro rocznie. Miejsc do zdobycia jest 30.
- 649 Views
- 28 stycznia 2020
- 1
Czym wspomóc się podczas nauki?
Pierwszy produkt z czym nam się kojarzy wspomagacz podczas nauki to oczywiście napój energetyczny. Zwłaszcza jeśli mamy sesję poprawkową. Wspomagając mózg musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. To lecytyna jest
- 1779 Views
- 2 listopada 2019
- 2
Zmiany w nowym roku akademickim
Radykalne zmiany w funkcjonowaniu uczelni wyższych nie są wprowadzane często, lecz w roku akademickim 2018/2019 ministerstwo szykuje niemałe udogodnienia. W najbliższych miesiącach każda uczelnia w Polsce będzie musiała dostosować swoje
- 1211 Views
- 15 października 2019
- 2
Czy bycie absolwentem renomowanego uniwersytetu wystarczy?
Dawniej już samo uzyskanie wyższego wykształcenia stanowiło gwarancję otrzymania dobrze płatnej pracy. Aktualnie otrzymanie dyplomu nie ma już takiego znaczenia, a nawet większą szansę na pracę mają absolwenci szkół zawodowych,
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
- 15 stycznia 2020
- 2
Pomoc finansowa od rodziców – co na to skarbówka?
- 24 sierpnia 2020
- 1
Elektroniczna Legitymacja Studencka – warto ją mieć zawsze przy sobie
- 28 lipca 2020
Studia za zachodnią granicą
- 2 czerwca 2020